Stanik do karmienia

Piersi zwykle są większe podczas okresu, gdy karmimy piersią, dlatego ważne jest, aby stanik do karmienia był dopasowany do ich rzeczywistego rozmiaru, a nie tego, który zazwyczaj nosimy. Zwiększy to także nasz komfort podczas karmienia. Właściwie dopasowany stanik do karmienia zapobiegnie również obwisaniu biustu, czy rozciągnięciu skóry na piersiach.

Zwróćmy na to szczególną uwagę

Biustonosz do karmienia piersią kupujemy wtedy, gdy dziecko jest już na świecie. Jeśli  zrobimy to wcześniej, może okazać się, że stanik jest za mały i czeka nas kolejny zakup. W przypadku, gdy mamy źle dobrany stanik do karmienia, może prowadzić to nawet do zatkania kanalików mlekowych, a w efekcie – zastój pokarmu.

Biustonosz dla karmiących kobiet KOSTIUM.COM
Biustonosz Specjalistyczny Model 1327

Zwróćmy uwagę również na to, czy stanik do karmienia jest porządnie wykonany – dobrze, jeśli nie posiada fiszbin lub jakichkolwiek elementów, które uciskałyby nam piersi. Materiał także jest bardzo ważny, najlepiej skóra reaguje w kontakcie z bawełną lub mikrofibrą, dzięki którym skóra może swobodnie oddychać, a sam stanik szybko wyschnie, jeśli pokarm wycieknie.

 

Długość ramiączek musi mieć spory zakres regulacji – to one utrzymują cięższy biust, który powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości. Warto zdecydować się na szerokie ramiączka. Karmiąc dziecko, często je odpinamy, żeby maluch miał lepszy dostęp do piersi. Najwygodniejsze zapięcia to takie, które umiejscowione są na granicy miseczki i ramiączka. Stanik do karmienia nie powinien mieć fiszbinów.

 

Rozmiar dobieramy za pomocą mierzenia – miarę umieszczamy ściśle pod biustem, a także luźno na piersiach. Jeśli podczas ciąży przybyło nam kilogramów, odejmijmy od obecnego rozmiaru 10 centymetrów, jeśli nie – jedynie 5 centymetrów. Uzyskamy wtedy odpowiedni obwód biustonosza. Rozmiar miseczki z kolei uzyskamy, odejmując obwód pod biustem od obecnego obwodu biustu. W przypadku różnicy 13 centymetrów wybierzmy miseczkę A, gdy jest to 15 centymetrów – B, rozmiar miseczki zwiększa się o 2 centymetry.
Biustonosze do karmienia posiadają odpinane klapki, które umożliwiają przystawienie dziecka do piersi, upewnijmy się przed zakupem, czy można je łatwo odpiąć i zapiąć, najlepiej jedną ręką. Trzeba oczywiście wybrać jeszcze kolor biustonosza. Najlepiej mieć przynajmniej jasny i ciemny na zmianę. Warto wybrać materiał, który szybko schnie – plamy z mleka są pożywką dla bakterii, więc tę część bielizny trzeba często prać.